Operacja dla Janette

Janette marzy o tym by zostać położną jednak po ciężkim wypadku jaki przeszła w dzieciństwie gdy wracając ze szkoły została potrącona przez pijanego kierowcę jej nogi nigdy nie odzyskały pełnej sprawności.

Kryterium
  • Procedury medyczne
Miejsce
  • Senegal
cegiełka na leczenie 25,00 zł

Opis

Janette ma dziś 20 lat. Osiem lat wcześniej wracała z koleżankami ze szkoły, gdy kątem oka  spostrzegły zmierzający prosto w ich kierunku samochód, koleżanki zdążyły odskoczyć na bok. Janette też prawie się udało, ale prawie robi czasem tę jedyną różnicę…pędzący na oślep pijany kierowca zmiażdżył dziewczynce prawą nogę. Janette odwieziono do szpitala tam po pośpiesznej i niedokładnej diagnozie na poranioną i pogruchotaną nogę założono niechlujnie gips. Oczywiście nie było szans żeby połamana w wielu miejscach od kolana aż do stopy noga zdrowo się zrosła pod nałożoną naprędce warstwą gipsu. Janette wkrótce ponownie trafiła do szpitala gdy gips zaczął przesiąkać krwią i limfą ze źle opatrzonych i pozbawionych dostępu powietrza ran. Gdy „dakarscy specjaliści” z najbardziej znanego w mieście szpitala „Principal” zobaczyli swoje „dzieło”, w panice postanowili zdjąć pierwszy gips i założyć nowy, tym razem aż do wysokości uda. Pech chciał, że spieszyli się tak bardzo przepiłowując pierwszy gips, żę przecięli dziewczynie ścięgna w nodze. Jak nietrudno się domyśleć swoje partactwo postanowili przykryć kolejną warstwą bandaży i gipsu. Niestety wciąż źle gojące się rany powodowały nieznośny dla dziewczyny ból, zrozpaczeni rodzice ponownie zawieźli Janette do szpitala ale jedyne co im zaproponowano to…amputacja nogi. Oburzony ciągłymi błędami w sztuce lekarskiej Ojciec Janette nie zgodził się na to, zażądał zdjęcia gipsu z nogi dziewczyny i zabrał córkę do domu. Janette nie mogła już chodzić do szkoły i przez prawie rok dochodziła do siebie w domu. Z powodu wypadku i niekończących się problemów z nogą Janette musiała przerwać edukację, co jakiś czas udało jej się znaleźć jakieś dorywcze zajęcie żeby odciążyć finansowo rodziców, ale z wciąż bolącą nie do końca sprawną nogą nie mogła liczyć na stałą posadę. W końcu koleżanka z jej dzielnicy powiedziała jej o szkole zawodowej prowadzonej w Dakarze przez siostry franciszkanki, po której ukończeniu udało jej się znaleźć dobrą pracę. Janette skończyła właśnie pierwszy rok nauki w Foyer, i z wszystkich zajęć najbardziej chyba lubi opiekować się małymi dziećmi w prowadzonym przez siostry żłobku. Jej największym marzeniem byłoby by znów mogła pewnie stanąć na obu zdrowych nogach i w przyszłości zostać położną pomagającą przejść przez trudy porodu wszystkim ciężarnym kobietom.

Janette jest ukochaną córką swojego ojca i jedyną siostrą swoich 4 braci. Jej rodzina mieszka w Mbour, 70km od Dakaru. Jej rodzice przenieśli się do Senegalu z sąsiedniej Gwinei Bissou i tu urodziły się ich wszystkie dzieci. Mama Janette pracuje dorywczo sprzedając na ulicy orzechy, tata pracuje na statku rybackim i często na wiele tygodni wypływa w morze. Rodziny Janette nie stać na pokrycie kosztów leczenia dziewczyny dlatego by pomóc jej w spełnieniu jej marzeń i powrocie do zdrowia rozpoczynamy od dziś zbiórkę środków na profesjonalną konsultację medyczną chorej nogi dziewczyny, przygotowanie jej do trudnej operacji i na samą dość kosztowną operację być może jedną z kilku, które Janette będzie musiała przejść by po wielu latach borykania się ze swoim kalectwem mogła znów normalnie się poruszać. 

 

Serdecznie was zachęcamy do pomocy Janette w jej niełatwej drodze do pełnej sprawności i zapraszamy was do ofiarowania jej odrobiny waszego dobra poprzez nasz serwis dobroczynne24.pl